Koncert.

Ilustracja do artykułu maly.JPG

Zespół Gozdawa pracuje od 15 lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach i skupia ludzi kochających muzykę i śpiew. Wykonuje pieśni różnego rodzaju w opracowaniu wielogłosowym. W repertuarze zespołu znajdują się lokalne pieśni obrzędowe, żniwne, weselne, historyczne oraz religijne.

Pieśni patriotyczne to ulubiony repertuar zespołu, dlatego chętnie występuje w szkołach, placówkach kultury i kościołach. Wielokrotnie śpiewacy wyjeżdżali z pieśniami patriotycznymi i innym repertuarem do Polaków mieszkających na Litwie i Łotwie.

Zespół ludowy „Gozdawa” swą nazwę wywodzi od gen. Ludwika Michała Paca, herbu Gozdawa. Podanie głosi, że herbem tym Władysław Herman obdarzył rycerza Krystyna z Gozdawy za męstwo na polu walki. Herbem tym może pochwalić się również gmina Raczki, z której pochodzą.

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 w Augustowie kultywuje tradycje patriotyczne, więc postanowiła przed  Świętem  Niepodległości zaprosić zespół na koncert pieśni patriotycznych, który odbył się w 10 listopada 2017r. W koncercie wzięły udział klasy IV, V i VII wraz z nauczycielami. Dzieci oraz pracownicy mogli wsłuchać się w piękny śpiew oraz przypomnieć historię nieznanego żołnierza. Uczniowie wykazali się również zdolnościami muzycznymi i bardzo chętnie włączyli się we wspólny śpiew znanych  im piosenek: „Maszerują strzelcy”, czy „Pierwsza brygada”. Po odśpiewaniu „Warszawianki” ku zaskoczeniu uczniów, szefowa zespołu pani Wanda Kulbacka poprosiła do włączenia się w śpiew dyrektor szkoły i poinformowała zebranych, że pani Anna Kopiczko jest również członkiem zespołu, z którym współpracuje od wielu lat.

Szczególne podziękowania ku pani Wandzie Kulbackiej oraz całemu zespołowi Gozdawa kieruje dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej- Anna Marta Kopiczko oraz Anna Karpińska. Liczymy na dalszą, owocną współpracę oraz czekamy na kolejne spotkanie z zespołem.

Dodana: 12 listopad 2017 23:28

Zmodyfikowana: 12 listopad 2017 23:28